ďťż

zmiana dachu - czy należy zgłosić?

photo



szron - 22-09-2007 12:34
Chciałbym zmienic troszkę dach i mam pytanie czy nalezy to zgłaszać?
poniżej zamieszczam fotke przed i po. Prosze o doradę. Zależy mi na zyskaniu wiekszej powierzchni na górze.
http://www.statywy.com/dom/robinie_przed_po.jpg





remx - 22-09-2007 14:58
Tak, musi nastąpić przeprojektowanie



I.W. - 22-09-2007 15:16
Zmiana kubatury budynku wymaga zgłoszenia



piono - 22-09-2007 15:31
zgłoszenia czy pozwolenia na budowę? Wg mnie to drugie niestety. Na zgłoszenie idą remonty, a to trudno nazwać remontem. Chyba że zmienili prawo budowlane od czasu jak ja zgłaszałem remont dachu parę miesięcy temu





I.W. - 22-09-2007 16:12
Zgłoszenia istotnych zmian w projekcie budowlanym.



izat - 22-09-2007 16:36

Zgłoszenia istotnych zmian w projekcie budowlanym. I.W.
jesteś tego pewien?? czy piszesz co Ci się wydaje, że należy zrobić??

taka zmiana wymaga wykonania projektu dachu i jego konstrukcji oraz uzyskania pozwolenia na budowę



kapusta - 22-09-2007 16:44
powierzchni wiekszej to raczej nie zyskasz -tylko dodatkową kubaturę do ogrzania



I.W. - 22-09-2007 18:14

Zgłoszenia istotnych zmian w projekcie budowlanym. I.W.
jesteś tego pewien?? czy piszesz co Ci się wydaje, że należy zrobić??

taka zmiana wymaga wykonania projektu dachu i jego konstrukcji oraz uzyskania pozwolenia na budowę Mam na myśli to że jeżeli jest jeden rodzxaj dachu w projekcie a w trakcie budowy będa zmiany to nie wystarczy wpis w dzienniku tylko trzeba to zgłosić do urzędu dostarczyć jakies kwity (dokumentację zamienną) a z jaka zmianą pozwolenia na budowę się to wiąże to dokładnie nie wiem. A jak budynek już stoi to zmiana dachu wymaga pozwolenia na budowę -to jasne.



remx - 22-09-2007 21:32
Wg mnie musi być projekt.



- 22-09-2007 23:31
To jest na pewno zmiana tzw. istotna.
Może nawet będzie wymagała zmiany wzizt...



Zbigniew Rudnicki - 23-09-2007 09:49
Nastąpiła istotna zmiana elewacji.



Geno - 23-09-2007 10:11

Nastąpiła istotna zmiana elewacji. Od kiedy elewacja należy do tzw. zmian istotnych?

Zmiana istotna w tym przypadku jest ze względu na kubaturę i wymiary budynku - przypuszczalnie zmieni się wyoskość.



retrofood - 23-09-2007 10:18

Nastąpiła istotna zmiana elewacji. Od kiedy elewacja należy do tzw. zmian istotnych? W wielu wypadkach to urzędnik decyduje, czy zmiana elewacji jest istotna, czy nie. Niestety, takie jest życie.
W tym przypadku zmiany oczywiście są istotne i wymagają uzyskania PnB.



HenoK - 23-09-2007 10:20

Nastąpiła istotna zmiana elewacji. Zmiana elewacji nie jest już zmianą istotną :).

http://forum.muratordom.pl/posting.p...uote&p=2046850

Art. 36a. (170) 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. (171) Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. (172) W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. (173)
5. (174) Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) (175) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (176)
4) (177)
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) (178) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

6. (179) Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.
Tak czy inaczej zgodnie z ust. 6 to projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia.

W tym konkretnie przypadku zmiana dotyczy: kubatury, być może wysokości oraz może dotyczyć ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jest to więc z pewnością zmiana istotna wymagająca projektu zamiennego i decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.



HenoK - 23-09-2007 10:23

Od kiedy elewacja należy do tzw. zmian istotnych? Raczej od kiedy zmiana elewacji nie jest zmianą istotną :).
Jeszcze nie tak dawno zmiana elewacji była zmianą istotną. :lol:



HenoK - 23-09-2007 10:26

W wielu wypadkach to urzędnik decyduje, czy zmiana elewacji jest istotna, czy nie. Niestety, takie jest życie. Urzędnik decyduje tylko w przypadku, gdy projektant nie potrafi udowodnić, że jest to zmiana nieistotna. :(



andk - 23-09-2007 10:28
A i tak o wszystkim zadecyduje urzędnik :evil:
Na forum pozostanie niezły wątek do dyskusji :D - niestety życie życiem i trzeba podreptać do urzędu i zapytać....



Geno - 23-09-2007 11:19

A i tak o wszystkim zadecyduje urzędnik :evil:
Na forum pozostanie niezły wątek do dyskusji :D - niestety życie życiem i trzeba podreptać do urzędu i zapytać....
Nie trzeba nic pytać.



Geno - 23-09-2007 11:20

Od kiedy elewacja należy do tzw. zmian istotnych? Raczej od kiedy zmiana elewacji nie jest zmianą istotną :).
Jeszcze nie tak dawno zmiana elewacji była zmianą istotną. :lol: Była ale nie jest :) Musiałem na zmianę okna na drzwi uzyskac pozwolenie na budowę :/



retrofood - 23-09-2007 11:40

W wielu wypadkach to urzędnik decyduje, czy zmiana elewacji jest istotna, czy nie. Niestety, takie jest życie. Urzędnik decyduje tylko w przypadku, gdy projektant nie potrafi udowodnić, że jest to zmiana nieistotna. :( To nawet nie zawsze o to chodzi.
W niektórych miastach polityka samorządów jest taka, ze KAŻDA zmiana elewacji jest zmianą istotną. Dotyczy to np sytuacji, kiedy należy zachować jakieś rozwiązania architektoniczne, urbanistyczne, czy też inne, miasta, lub tylko jego części, kolorystykę budynków itp. A włodarze innych miast godzą się na większą dowolność w tym zakresie.
I już.



HenoK - 23-09-2007 12:01

W niektórych miastach polityka samorządów jest taka, ze KAŻDA zmiana elewacji jest zmianą istotną. Dotyczy to np sytuacji, kiedy należy zachować jakieś rozwiązania architektoniczne, urbanistyczne, czy też inne, miasta, lub tylko jego części, kolorystykę budynków itp. A włodarze innych miast godzą się na większą dowolność w tym zakresie.
I już.
Masz rację. Zmiana elewacji może być niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz może wymagać uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
W tym wypadku jest to zmiana istotna.
Np. na mojej działce w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego jest ustalona kolorystyka dachu. Gdybym zmienił kolorystykę, która w projekcie musiała być określona, byłaby to zmiana istotna.



szron - 24-09-2007 10:05
A czy uważacie, ze dom po przeróbce stracił na swojej atrakcyjności?
Rozmawiałem dzis z rzeczoznawcą, który stwierdził, ze jesli projektans zgodzi sie na przeróbki i stwierdzi ze są nieznaczne to wystarczy tylko zgłosić zmianę do danego pozwolenia a nie trzeba starać sie o nowe pozwolenie.



zatom - 24-09-2007 11:34
Jak pytasz do zdanie, to uwazam, że dom straci na atrakcyjności. W szczegolnosci, jesli analogiczne zmiany nie zostaną wprowadzone nad garazem.



szron - 24-09-2007 11:44
Nad garażem również byłby zmieniony dach. Z pośpiechu nie bawiłem się dachem nad garażem.



Andrzej Wilhelmi - 24-09-2007 22:51
Wszelkie zmiany muszą być zgodne z warunkami zabudowy i uzyskać zgodę autora projektu lub on sam tych zmian powinien dokonać. Takie zmiany wymagają przeliczenia i przeprojektowania więźby dachowej. Pozdrawiam.